A gondos gazdi azonnal észreveszi, ha beteg a kutya |
Ha kutyánk komolyan beteg, akkor annak határozott jelei vannak.
Ezeket összefoglaló néven úgy hívjuk: tünetek.
Figyeljük meg alaposan, amit lehet vizsgáljunk meg mi magunk, hogy az állatorvosnak legyen rálátása a helyzetre, neki is könnyebb így elindulni.
Nyilván az állat csendesebb volt a megszokottnál, vagy épp morcosabb, agresszívebb, nem szívesen mászkál, vagy épp nem találja helyét, hol idefekszik, hol oda. Esetleg ugatása sem olyan, mint máskor, máshogy iszik, nem akar enni, szája nyálkahártyája lehet világosabb, mint normálisan, esetleg sárgás, sűrűbb lehet a nyála.
Szeme karikás, beesett lehet, orra, füle meleg, szőre csapzottabb a megszokottnál, és testén lehetnek melegebb foltok.
De az sem jó, ha túl hideg az állat. (füle, orra normálisan hideg, ettől ne ijedjünk meg)
Vizeletének színe és állaga is megváltozhat, ugyanúgy a bélsár is.
Mérjük meg hőmérsékletét, hogy nem magas-e, esetleg nem túl alacsony. De ha magas, emberi gyógyszerrel, lázcsillapítóval ne kísérletezzünk, mert vannak komoly veszélyt jelentők is kutyákra nézve. A láz csillapítását bízzuk az állatorvosra, és csak általa javasolt gyógyszert használjunk otthon.
A kutya normál hőmérséklete 38,5 és 39 fok között van. Ez alatt alacsony, fölötte magasabb hőmérséklete a normálistól.
Amennyiben túl alacsony, betakarhatjuk meleg takaróval.
Figyeljük meg, nem veszi-e túl gyakran a levegőt, légzése nem húz-e, nem köhög-e. Az is fontos lehet, hogy szíve nem ver-e túl gyorsan, avagy lassan. Normálisan ez a 70 és 120-as tartomány között mozog.
Az orvoshoz jutásig biztosítsunk neki friss vizet, hogy ihasson ha akar, és ne sokat gondolkozzunk rajta, hogy menjünk-e, vagy hívjuk-e.
Ha látjuk, hogy az állat viselkedése gyökeresen megváltozott, s erre nem tudunk ésszerű magyarázatot, akkor feltétlen orvosi segítség kell.
Minél később megyünk, annál nehezebb lesz segítenie.
Fotó: Pixabay
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Ha kérdésed van - írjál!